Турнир на талантите U14 : Зона Велико Търново - Зона Благоевград

Трагична стрелба на руснака Латипов подари златото на Норвегия в мъжката щафета, България 18-а

Две наказателни обиколки на Едуард Латипов на последната стрелба на мъжката щафета на 4 по 7.5 километра от програмата на състезанията по биатлон на Олимпийските игри в Пекин подари златото на тима на Норвегия (Стурла Холм Легрейд, Тарей Бьо, Йоханес Тингнес Бьо, Ветле Кристиансен).

Преди осмата визита на рубежа Руският олимпийски комитет (Саиг Каримула Халили, Алекснадър Логинов, Максим Цветков, Едуард Латипов) имаше аванс от 59.3 секунди, след като до този момент руснаците бяха използвали само три допълнителни патрона и не бяха въртели наказателни обиколки. Общо петте пропуска на Латипов обаче отпратиха Сборная на третото място зад Норвегия и Франция (Фабиан Клод, Емилиян Жаклен, Симон Дестьо, Кентан Фийон Майе).

За норвежците победата дойде много трудно, след като Легрейд завъртя наказателен тур още на първия пост, след което братята Бьо и Кристиансен имаха тежката задача да наваксат изоставането. Страхотни стрелби на Йоханес Бьо и Кристиансен, който не използва нито един допълнителен патрон, обаче донесоха първото злато на Норвегия в тази дисицплина от Ванкувър 2010.

На финала Викингите завършиха на 27.4 секунди пред френския квартет, чиято голяма звезда Фийон Майе имаше две слаби стрелби на последния пост, в които използва три резервни патрона. Така Петлите завършиха с 0+9, като от финиширалите само те и словенците не въртяха наказателни турове от по 150 метра.

Българската щафета в състава Благой Тодев, Владимир Илиев, Димитър Герджиков и Антон Синапов завърши на 18-о място от 21 стартирали отбора, като бяха последни от финиширалите. Герджиков и Синапов завъртяха по една наказателна обиколка, а българите имаха нужда от общо 11 допълнителни изстрела, за да повалят останалите си 38 мишени и да натрупат общ пасив от 7:15.1 минути.

Програмата на състезанията по биатлон на Олимпийските игри в Пекин продължава утре с женската щафета на 4 по 6 километра, която е предвидена за 11:00 часа българско време. Следващата мъжка надпревара, която ще е и последна за тях на Игрите в китайската столица, ще бъде в петък, когато ще се проведе масовият старт на 15 километра.

Снимки: Gettyimages